• Webinar dla Rodziców uczniów klas 7 i 8
          • Webinar dla Rodziców uczniów klas 7 i 8

          • JAK POMÓC DZIECKU W WYBORACH EDUKACYJNO-ZAWODOWYCH·

            W środę, 27 maja o godz. 18.30. Webinar (seminarium, spotkanie) kierowane jest do Rodziców (zwłaszcza klas 7-8), którzy chcą wspierać dzieci w wyborach edukacyjno-zawodowych.  Webinar potrwa ok. 90 minut.

            Przekazuję link do wydarzenia

            https://facebook.com/events/249091832993434/

             

            Liczba miejsc ograniczona. Aby wziąć udział w webinarze – należy zarejestrować się już dziś: https://bit.ly/MapaKarierDlaRodzicow

            • Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, jak wspierać swoje dziecko, które stoi przed wyborem ścieżki edukacyjnej?

            • Głowisz się, jaki zawód da mu gwarancję odnalezienia się na zmieniającym rynku pracy?

            • Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by – pomimo nieprzewidywalnych zmian – mogło korzystać ze swoich zasobów?

            • Zapraszamy Cię na darmowy webinar, podczas którego opowiemy, w jaki sposób korzystać z Mapy Karier (mapakarier.org), darmowej strony internetowej wspierającej doradztwo zawodowe oraz dlaczego to narzędzie może sprawić, że Twoje dziecko będzie spokojnie patrzyło w przyszłość.

            Ponadto dowiesz się m.in.:

            • dlaczego ważne jest wspieranie dziecka w określaniu predyspozycji zawodowych (zwłaszcza teraz);

            • w czym młodym ludziom może pomóc wiedza o rynku pracy i w jaki sposób ją poszerzać;

            • na co zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku w optymalny sposób korzystać ze swoich zasobów;

            • w jaki sposób określać kompetencje dziecka oraz wzmacniać jego samodzielność – poznasz techniki doceniania i dowartościowania.

            Mamy nadzieję, że spotkanie będzie dla Ciebie inspirujące i odpowie na nurtujące Cię pytania!

        • Stypendium - maj
          • Stypendium - maj

          • Wyznaczony zostaje jeszcze jeden, ostatni termin w maju, odbioru stypendium socjalnego

             

            21 maja 2020 (czwartek)

            w godz. 9.00 - 15.00

             

            Wypłatę należy odebrać osobiście

            – rodzic lub opiekun prawny ucznia –

            z ważnym dokumentem tożsamości
            w przedsionku szkoły z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

            Stypendium nieodebrane we wskazanym terminie nie przepada. Odbiór będzie możliwy w kolejnym miesiącu.

        • Kilka słów o netykiecie
          • Kilka słów o netykiecie

          • Kochani Uczniowie,

            bardzo serdecznie dziękuję Wam za tak pilną pracę i przesyłanie mi zadań i Waszych opracowań. Wszystko jest dobrze, jesteście bardzo pilni, więc otrzymuję od Was codziennie 50 i więcej maili. Części z nich nie jestem w stanie w ogóle sprawdzić, ponieważ:

            - brak tytułu lub tytuł brzmi "dzień dobry", więc nie wiem, jakiego tematu Wasza wiadomość dotyczy. Dobry mail to krótki tytuł z informacją o temacie

            - treść maila jest pusta: nie ma przywitania:-(, nie dostaję niestety informacji, czy zadanie jest w załącznikach, czy też poniżej może. Brak informacji o załącznikach i ich ilości może spowodować, że nie zobaczę wszystkich zadań, więc nie sprawdzę wszystkiego. A wtedy i ocena może być niższa...

            - nie ma często podpisu: imienia, nazwiska i klasy. Dobry mail to taki: odbiorca (czyli my nauczyciele), wiemy od kogo otrzymaliśmy wiadomość i komu powinniśmy odpisać :-)

            Brak tych informacji powoduje, że dostaję maila, jakieś zadanie, tylko nie wiem, co mam z nim zrobić. Przy tak dużej ilości maili, które mi wysyłacie, muszę widzieć: jaki temat został przez Was opracowany, czy jest w załącznikach i najważniejsze kto mi przesyła. Nie mogę się za każdym razem domyślać, co autor miał na myśli i co chciał mi przekazać.

            Proszę, pamiętajcie o tytule, treści i podpisie. Wam zajmie to sekundę, mnie odpowiedź bez tych informacji często pochłania nawet 15 minut na jedną wiadomość. Pracujecie bardzo intensywnie i czekacie na odpowiedź. Świetnie Was rozumiem, ale jeśli ja się muszę domyślać i często szukać informacji, czas odpowiedzi bardzo się wydłuża i tym samym czas Waszego oczekiwania na odpowiedź.

            Z góry dziękuje za wyrozumiałość i przestrzeganie zasad dobrej korespondencji, o której piszę już od samego początku.

            Agnieszka Wałek-Piasecka

        • Cyfryzacja on-line - warsztaty
          • Cyfryzacja on-line - warsztaty

          • Szanowni Państwo,

            już 19 i 20 maja ruszają cykle spotkań online, organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, w których – za darmo! - będzie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej z klas 1-6. Wystarczy dostęp do internetu i chęć poświęcenia chwili czasu na naukę podstaw programowania.
             

            Klub Młodego Programisty online to bezpłatne zajęcia z nauki podstaw programowania dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych. Podczas cyklu 10 spotkań uczestnicy będą wykorzystywać bezpłatne aplikacje do programowania online, ale poznają również zasady programowania offline. Dzięki warsztatom uczestnicy zostaną w bezpieczny sposób wprowadzeni do świata IT. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy w przystępny sposób uczą podstaw programowania. Przekonajcie się sami.

            Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona ze względu na możliwości moderacji, więc nie czekajcie i rejestrujcie się już dziś. Mamy 1500 miejsc dla 1-, 2- i trzecioklasistów i 1500 dla 4- 5- i szóstoklasistów z całej Polski!

            Rejestracja: www.klubmlodegoprogramisty.pl

            Kluby Młodego Programisty to element projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”.

             

          • Komunikat MEN

          • Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.


            Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne

            W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.

            Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.

            Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.


            Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach – do wakacji

            Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

            Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.

            Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.

            Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.



             

        • Stypendia - maj
          • Stypendia - maj

          • W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach wypłata stypendiów szkolnych o charakterze socjalnym, zgodnie z listami z Urzędu Miasta, odbędzie się

            tylko i wyłącznie

            15 maja 2020 (piątek)

            w godz. 10.00 - 14.00

             

            Wypłatę należy odebrać osobiście

            – rodzic lub opiekun prawny ucznia –

            z ważnym dokumentem tożsamości
            w przedsionku szkoły z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

            Stypendium nieodebrane we wskazanym terminie nie przepada. Odbiór będzie możliwy w kolejnym miesiącu.

        • O granicach
          • O granicach

          • Jesper Juul to duński terapeuta, żyjący w latach 1946 – 2019,który wprowadzał rewolucyjne podejście  w kontaktach z dziećmi. Jego nadrzędnymi ideami było propagowanie idei szacunku, współdziałanie we wzajemnych relacjach oraz dojrzałe przywództwo rodziców. Długotrwała izolacja wymaga bardzo wiele wysiłku od naszych dzieci, ale także my dorośli nie czujemy się komfortowo z koniecznością przewartościowania naszego życia, wyznaczaniem rodzinom nowych zadań i granic, dlatego warto przypomnieć sobie kilka myśli tego znakomitego pedagoga, które w dobie kryzysu, a także w normalnych czasach  mogą być bardzo przydatne:

            1. Granice i reguły to stały element życia rodzinnego

            2. Poznanie własnych granic wymaga czasu oraz autentycznej relacji z drugim człowiekiem

            3. Nauka komunikowania granic naszym bliskim może trwać nawet wiele lat

            4. Rodzice odpowiadają za wyznaczenie swojej przestrzeni w relacjach z dziećmi w taki sposób, który nie wpływa destrukcyjnie na wzajemny kontakt i bliskość

            5. Władzę w domu sprawują dorośli, ale nie muszą tego robić za pomocą gróźb i kar

            6. Jeśli rodzice chcę, aby ich granice były respektowane i traktowane poważnie, sami muszą poważnie traktować granice swoich dzieci.



            7.  

            Pedagog SP 44 - Sylwia Głowacka-Wojtachnia

          • Harcerze w czasie kwarantanny

          • Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda życie po godzinach u naszych skolwińskich harcerzy? Co robimy podczas panującej pandemii?

            Jesteśmy razem, ale zdalnie. Nie zrezygnowaliśmy z tworzenia harcerstwa, nie zawiesiliśmy działalności - zmieniliśmy jedynie jej formę. Zuchy i harcerze, wykonują zadania i rywalizują samodzielnie i zespołowo, uczą się nowych rzeczy przez zabawę, spotykając się na zbiórkach przez platformy komunikacyjne. Jakie sprawności już zdobyliśmy? - meteorolog, znawca gier planszowych i epidemiolog.

            A co w tym czasie robią nasi najstarsi? - ZDOBYWAJĄ WYRÓŻNIENIA! - Co roku w dniu 17 kwietnia spotykamy się na skwerze im. Telesfora Badetko na uroczystym apelu.

            W odświętnym rozkazie komendanta hufca, który został przeczytany przez phm. Tomasza - którego wszyscy znamy!

            Brązową Odznaką Zasłużony Instruktor Hufca i list pochwalny od Naczelniczki ZHP za pracę z młodzieżą zdobyła nasza druhna drużynowa gromady zuchowej i drużyny harcerskiej pwd. Karolina, zaś wyróżnieni listem pochwalnym Komendanta Hufca zostali - również nasi drużynowi drużyny starszoharcerskiej - pwd. Laura za pracę metodyczną, która przyczynia się do rozwoju liczebnego Hufca i utrzymania ciągłości wychowawczej i pwd. Grzegorz za zaangażowanie i pomoc w tworzeniu nowego środowiska harcerskiego.

            Wszyscy patrzymy w przyszłość z nadzieją, że niedługo spotkamy się w wspólnym harcerskim kręgu.

            CZUWAJ! CZUJ!

            KADRA

        • Rekrutacja - klasa 8
          • Rekrutacja - klasa 8

          • Drodzy Uczniowie klasy 8 i Ich Rodzice,

            w związku z obowiązywaniem stanu epidemii i ograniczeniem funkcjonowania szkół na podstawie §11b ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz.493 z późn. zm.), nie obowiązują terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 określone w Zarządzeniu Nr 2 Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2020 r.

            Wobec powyższego termin 11 maja 2020 r. jako dzień rozpoczęcia rekrutacji elektronicznej i składania wniosków jest terminem NIEAKTUALNYM.

            Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych będzie przeprowadzane w nowych terminach, które określi Minister Edukacji Narodowej /niestety na chwilę obecną terminy, o których mowa wyżej nie zostały jeszcze opublikowane na stronach MEN/.

            Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 (poradnik dla kandydata) wraz z nowym harmonogramem zamieszczone będą na stronie Naboru w zakładce „Dokumenty” po ustaleniu przez Ministra Edukacji Narodowej nowego terminarza postępowania rekrutacyjnego.

            Jednocześnie informuję, że w związku z ograniczeniem funkcjonowania placówek oświatowych po raz pierwszy w przypadku rekrutacji do szkół ponadpodstawowych składanie wniosku o przyjęcie do szkoły będzie odbywać się przy wykorzystaniu nowej funkcjonalności systemu Nabór, dzięki której możliwe będzie składanie wniosków oraz zamieszczanie zdjęć/zeskanowanych dokumentów niezbędnych w postępowaniu rekrutacyjnym w pełni elektronicznie /bez konieczności osobistego stawiennictwa w szkole/.

            Zachęcam do śledzenia strony Nabór 2020: https://nabor.pcss.pl/szczecin/szkolaponadpodstawowa/, na której na bieżąco zamieszczane będą informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021.

        • Zasady korzystania z OCSiR
          • Zasady korzystania z OCSiR

          • Od 4 maja 2020 do odwołania udostępnione zostały obiekty infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

            Na podstawie tej decyzji rządu OCSiR przy SP44 zostaje ponownie otwarte, ale wymagane jest telefoniczne zgłoszenie chęci skorzystania z obiektu. Dzwonić należy na numer szkolny 091 421 8010 w godzinach 11.00 - 13.00. Pierwszeństwo skorzystania z obiektu mają grupy zorganizowane.

             

            Na  obiekcie sportowym obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:

            - zachowanie dystansu społecznego

            - ograniczenie ilościowe do 6 osób na 1 boisko

            - obowiązkowa dezynfekcja rąk: środki dezynfekujące trzeba zapewnić sobie samemu

            - korzystanie wyłącznie z osobistego sprzętu treningowego (piłek).

        • Oceny proponowane na koniec roku 2019/2020
          • Oceny proponowane na koniec roku 2019/2020

          • Czas upływa i za chwilę zastanie nas koniec roku... Żeby nas nie zaskoczył, nadszedł czas na wystawienie ocen proponowanych z każdego przedmiotu i z zachowania. Planowo mamy uczynić to do 12 maja 2020 i tak też uczynimy. Przypominamy o tym, by nic nam nie umknęło. Czyli przez ten tydzień zbieramy jeszcze oceny, a we wtorek 12 maja 2020 zaproponujemy oceny na koniec roku. Wystawimy je w dzienniku, w osobnej kolumnie, z hasłem Proponowane. O ocenie z zachowania poinformują Państwa wychowawcy. Wystawimy je oczywiście z zachowaniem procedur za pomocą środków zdalnych. Oznacza to, że dzieli nas miesiąc od końca roku szkolnego. Przez ten miesiąc będzie jeszcze czas na poprawy, ale w ograniczonej formie. Każdy z nauczycieli już teraz stwarza możliwości poprawy lub uzupełnienia braków. Prosimy nie bagatelizować tego czasu.

        • Co z tym kryzysem?
          • Co z tym kryzysem?

          • Słowa poniższej wypowiedzi kieruję do Rodziców, co nie oznacza, że Uczniowie czytać nie mogą:)

            Bez wątpienia jest to kryzys, bo i jest gwałtowną zmianą i może być niespodziewanym zwrotem w życiu wielu z nas. Przez blisko siedem tygodni zdążyliśmy się nieco „oswoić” z nową rzeczywistością i cieszyć się małymi rzeczami. Każdy z nas stara się wszelkimi dostępnymi środkami i formami zadbać o równowagę psychiczną własną oraz naszych dzieci. Dla jednych z nas owa sytuacja może być kryzysem sytuacyjnym, dla innych egzystencjalnym, a jeszcze inni pojmować to mogą jako kryzys środowiskowy.  Według psychologii kryzys jest normalnym zjawiskiem adaptacyjnym, choć nasze ostatnie przeżycia z normalnością zapewne mają niewiele wspólnego. Skoro już jednak się zadział  i jednak nie dostrzegamy do końca normalności tego zdarzenia, to warto sobie zadać kilka pytań:

            Co się w zasadzie dzieje/stało?

            Jak się zachowałam/łem lub zachowuję w danej sytuacji?

            Co poszło nie tak  i jak to oceniam?

            Co poszło właściwie i jak to oceniam?

            Co mi pomogło lub pomaga poradzić sobie z tą sytuacją?

            Jakie wnioski wyciągnę na przyszłość?

            Jak to zapamiętam?

            Czy było coś, co przeszkodziło mi postąpić inaczej?

            Taka refleksja na pewno spowoduje, że lepiej zrozumiemy ten kryzys i wnikliwie zbadamy te wszystkie elementy, które są dla nas niedobre oraz czego szczerze życzę te, które są korzystne. Bo ważne jest to, że kryzys może zbudować i powodować, że wielu z nas się fantastycznie rozwinie… Tutaj zostawię wielokropek, bez kończenia tego zdania, bo właśnie tego życzę i Państwu i Dzieciakom; rozwoju i spoglądania w szklankę, która jest pełna…nawet jeśli tylko do połowy…

                                                                                                    Sylwia Głowacka - Wojtachnia