Informacje
ROK SZKOLNY 2022/2023
Maj
Świetlica na świeżym powietrzu
Zajęcia artystyczne w świetlicy
Kwiecień
Zajęcia plastyczne - techniki, które rozbudzają kreatywność dziecka - farby plakatowe/akwarelowe
Zajęcia plastyczne - Wielkanocny zajączek
Zajęcia plastyczne - Wielkanocny kurczaczek
Zajęcia plastyczne - stonoga to czy dżdżownica?
Listopad
dn. 7.11.2022 r.
"Leśny Ludzik i żołędzie" poniedziałkowe zajęcia plastyczne w świetlicy szkolnej.
dn. 3.11.2022 r.
"Pani Jesień" - praca plastyczna, wykonana bardzo pracowitą techniką " kuleczkowania" ;)
Październik
dn.25.10.2022 r.
Halloween to święto obchodzone 31 października w Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii i wielu innych krajach, świetlica szkolna, także chciała zakcentować w naszej szkole - nową modę.
dn.18.10.2022 r.
Bajki, baśnie inspirują nasze dzieci ... . Po wysłuchaniu basni pt. " O ptaku, kóry mówił prawdę" dzieci wykonały z kasztanów i plasteliny ptaka, który był głównym bohaterem. Dzieci, które wykonały najciekawsze ptaki zostały nagrodzone.
dn.10.10.2022 r.
Dzień Drzewa - klasa 3 podczas zajęć plastycznych w świetlicy.
dn.04.10.2022 r.
Konkurs już za nami....
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i dzieciakom za udział w naszym konkursie „Eko – zabawka”
Mamy nadzieję, że wykonanie prac konkursowych było dla Państwa okazją do wspólnej zabawy i miłego spędzenie wolnego czasu z dziećmi.
Wrzesień
dn.22.09.2022 r.
"Eko - zabawka"
dn.18.09.2022 r.
Czas na puzzle!
dn.09.09.2022 r.
Folia i farby to znakomita zabawa na szkolnym placu zabaw.
ROK SZKOLNY 2021/2022
Bal karnawałowy
Grudzień w świetlicy
Jak zapakować prezent ładnie i ciekawie?
Poznajemy tajniki pakowania prezentów. Nie da się ukryć, że papier z taśmą często nie chce współpracować, a jak do tego dojdzie klej, to już ogromnym wyzwaniem zaczyna być ozdobienie paczki. My, dzieciaki ze szkolnej świetlicy, mamy już opanowane pakowanie prezentów.
Zabawa czy nauka?
Numery alarmowe dobrze są znane dzieciom już od przedszkola, ale nigdy nie zaszkodzi ich przypominanie. Dzieci ze świetlicy, skłądając puzzle, miały możliwość przypomnienia sobie tej ważnej dla nas wszystkich wiedzy.
Czy wiecie, że dziś jest Międzynarodowy Dzień Kropki?
Uczniowie SP44 na pewno to wiedzą:) Święto obchodzone jest 15 września i polega na organizowaniu zabaw, inicajtyw, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Dzieci z naszej świetlicy, uczniowie klas 1-3 i starszaki podczas lekcji języka polskiego oraz plastyki poznawały dziś w wersji filmowej bohaterkę książki Petera H. Reynoldsa “The Dot” czyli “Kropka”. Następnie - w zależności od kategorii wiekowej - uczestniczyły w zabawach z udziałem kropki, tworzyły prace czy wykazywały się kreatywnością, tworząc z kropki przeróżne dzieła. Pomysłowość naszych uczniów jest przeogromna, bo z jednej kropki potrafiły powstać takie dzieła jak: ślimak, kwiatek, twarz, kosmos, samochód, serce, piesek, kotek a nawet czołg.
DAWNE LATA
Zdjęcia wykonanych kartek wysyłamy
na adres mailowy: swietlicaszkolnasp44@op.pl
TERMIN: 31.03.2021 (wyniki konkursu umieścimy na stronie internetowej szkoły)
NAGRODY:Dyplom uczestnictwa w konkursie dla wszystkich uczestników
oraz nagrody – niespodzianki dla zdobywców pierwszych trzech miejsc
w każdej kategorii wiekowej.
Organizatorzy: Wychowawcy świetlicy szkolnej.
LUTY i MARZEC
Jak zawsze wiele się u nas działo.
Wróciliśmy do szkoły po dłuuuuugiej przerwie.
Ponowne spotkanie z klockami było dla nas wielką przyjemnością i radością. Chętnie się nimi bawiliśmy.
Zresztą każda zabawa ruchowa w sali zabaw, w sali gimnastycznej, ale także na powietrzu, to dla nas wielka frajda.
Czekały na nas nowe gry. Bardzo nam się spodobała gra w klasy.
Nie zapomnieliśmy o dniach Babci i Dziadka.
Poświęciliśmy też czas na rozmowy o ważnych sprawach.
Mówiliśmy o Wielkiej Orkiestrze świątecznej Pomocy, o tym, jak my możemy pomagać sobie i innym w codziennym życiu.
Poznaliśmy ciekawe informacjie o tradycjach karnawałowych w Polsce i zagranicą.
Przypomnieliśmy sobie zasady dobrego wychowania i stosowaniu magicznych słów.
Dowiedzieliśmy się, jakie ptaki zimują w Polsce i jak im pomagać w przetrwaniu mroźnej zimy.
Wykonaliśmy wiele prac plastycznych. Namalowaliśmy prace przedstawiające zimę, ozdabialiśmy sylwety ptaków, z figur geometrycznych tworzyliśmy sylwetki sportowców uprawiających zimowe sporty.
Nie zapomnieliśmy też o Dniu Kota.
To tyle na razie.
CDN.
PAŹDZIERNIK
Za nami kolejny już miesiąc w naszej szkolnej świetlicy. Jak zwykle wiele się działo.Rozmawialiśmy o jesiennych darach, które daje nam co roku przyroda. Zwróciliśmy szczególną uwagę na warzywa i owoce, dzięki spożywaniu których mamy super moce. Nasze działania plastyczne doprowadziły do powstania pięknego wielkiego kosza warzyw i owoców.
Październik to miesiąc, w którym swoje święto obchodzili wszyscy Pracownicy naszej szkoły. Nie zapomnieliśmy o nich i przygotowaliśmy dla nich wielką laurkę. Szczególną radość sprawiło nam malowanie i odbijanie kolorowych liści.
Gdy jesteśmy razem, zdarzają się nam czasami sytuacje konfliktowe, dlatego trochę czasu poświęciliśmy na rozmowy o emocjach i o tym, jak sobie z nimi radzić. Odgadywaliśmy emocje pokazywane na różnych obrazkach i samodzielnie rysowaliśmy różne minki.
Dużo czasu poświęciliśmy też na zabawy teatralne. Wymyślaliśmy scenki i pokazywaliśmy je sobie nawzajem.
Były też zabawy ruchowe w sali zabaw, poznaliśmy nową zabawę - wyścigi literek. Chętnie uczestniczyliśmy też w zabawach i grach stolikowych. c.d.n.
WRZESIEŃ
Wiele się u nas dzieje.
Spędzamy czas na zabawach i nie tylko.
Klocków w sali zabaw mamy niewiele, ale jesteśmy kreatywni. Budujemy budowle, w których odpoczywamy po lekcjach. Tworzymy tory przeszkód i z przyjemnością je pokonujemy. (zdjęcia)
Pogoda dopisuje, zatem chętnie wychodzimy na plac zabaw. Wspinamy się, huśtamy i zjeżdżamy. (zdjęcia)
Chętnie sięgamy po różne ciekawe obrazki. Kolorujemy je wg własnych pomysłów przy muzyce relaksacyjnej, fortepianowej i klasycznej, która dyskretnie płynie do naszych uszu z głośników.
Nie zapomnieliśmy o nadejściu jesieni. Wykonaliśmy kolorowe prace plastyczne, które zdobią nasze świetlicowe tablice. (zdjęcia)
We wrześniu odbył się w naszej szkole Dzień głośnego czytania. Z tej okazji usłyszeliśmy wiersze wielkiej polskiej pisarki i poetki Marii Konopnickiej. Wykonaliśmy do nich interesujące ilustracje. (zdjęcia)
Dzieje się u na dzieje... cdn.
Marzec to miesiąc, na który bardzo czekają dzieci. Robi się coraz cieplej, więc częściej wychodzimy na boisko i plac zabaw. Podczas spacerów poszukiwaliśmy oznak wiosny, a swoją energię dzieci wyładowywały skacząc przez sznur.
W marcu nie mogło zabraknąć Dnia Małych Kobiet - były słodkości, kwiatki i salon piękności. Dziewczynki były zachwycone.
Wiosna to czas porządków, więc postanowiliśmy odkurzyć nasze gry planszowe i zorganizowaliśmy turnieje stolikowe ucząc się zdrowej rywalizacji i ćwicząc umysły.
Rozmawialiśmy także o Kosmosie, Układzie Słonecznym i stworzyliśmy piękną trójwymiarową gazetkę oraz talerze latające z kosmitami.
Nie zapomnieliśmy o Pani Wiośnie kreując jej wizerunek z różnych materiałów.
Sylwia Szeląg
*******************************************************************************************************
LUTY
W lutym w naszej świetlicy obchodziliśmy Walentynki i Światowy Dzień Kota. Dostaliśmy nową zabawkę (stół do piłkarzyków), która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wszystkich dzieci.
Żegnając zimę postawiliśmy przygotować kolorową gazetkę o przedwiośniu z pięknymi kwiatami, wykonanymi różnymi technikami.
....................................................................................................................................................................
STYCZEŃChoć za oknami zimy nie widać dzieci ze świetlicy postanowiły zadbać o ptaki, dlatego podczas jednego ze spacerów zawiesiliśmy na drzewie przy szkole karmnik z pożywieniem. Na zajęciach świetlicowych poznawaliśmy i kolorowaliśmy różne gatunki ptaków i zaprojektowaliśmy im karmniki z zapałek.W styczniu pamiętaliśmy o naszych babciach i dziadkach z okazji ich świąt. Dzieci zrobiły kolorowe naszyjniki i bransoletki z makaronów i koralików, natomiast z drewnianych patyczków piękne ramki z serduszkami.Zimą, gdy pogoda nie sprzyja, korzystamy z sali gimnastycznej, gdyż zajęcia ruchowe są bardzo ważne.Chcielibyśmy również wspomnieć o sukcesie naszych uczennic w Międzyszkolnym Konkursie "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa", w którym Amelia Zgliczyńska zajęła II miejsce, Izabela Łuszkiewicz III miejsce i Lena Strachota wyróżnienie. Wszystkie prace zostały wykonane podczas zajęć plastycznych w świetlicy.********************************************************************************************************
GRUDZIEŃ
6 grudnia był w świetlicy bardzo kreatywny. Mikołaj zostawił dzieciom prezenty, które musiały same pokolorować i złożyć. Chłopcy stworzyli kilkupoziomowy garaż dla samochodów, a dziewczynki kolorowy zamek dla lalek.Podczas zajęć plastycznych wychowankowie zrobili Mikołaje z talerzyków papierowych i z kawałków drewna brzozowego. Innym razem uczyliśmy się jak powstaje masa porcelanowa, z której dzieci wykrajały brokatowe ozdoby na choinkę.W tym roku ozdoby, stroiki i świeczniki świąteczne wykonane podczas zajęć świetlicowych przekazaliśmy na charytatywny kiermasz zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
Aby poczuć magię Świąt ubraliśmy świetlicową choinkę, a podczas warsztatów cukierniczych dowiedzieliśmy się jak zrobić kolorowy lukier, którym ozdobiliśmy pachnące pierniki świąteczne. Było słodko i pysznie.Sylwia Szeląg***************************************************************************************************************************************************
LISTOPAD
W świetlicy czas mija wesoło. W listopadzie dzieci zaprojektowały własne pacynki z torebek papierowych. Następnie bawiliśmy się w teatr wymyślając historie, w których bohaterami były pacynki. Część dzieci była aktorami, inni zaś widzami teatru. Wszyscy świetnie się przy tym bawili.
Najlepsza zabawa odbyła się w Andrzejki. Dzieci poznały swoją przyszłość, wylosowały imię przyszłego męża/żony, dowiedziały się kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Podczas Andrzejek nie obyło się bez słodkiego poczęstunku, który przygotowała dla dzieci p. Dorota Kaczorowska. Były babeczki, rurki z kremem, galaretki i ciasteczka. Z całego serca dziękujemy. Na koniec wszyscy bawili się przy wesołej muzyce.
Sylwia Szeląg - nauczyciel świetlicy
*******************************************************************************************************
PAŹDZIERNIK
W październiku odbył się jesienny plener malarski, podczas którego dzieci z grupy przedszkolnej wraz z podopiecznymi świetlicy wspólnie malowali piękno przyrody.
Nie zabrakło również dekoracji, witraży i prac inspirowanych jesienią. Dzieci bardzo polubily kolorowanie mandali, które mają walory terapeutyczne.
Największą radość sprawiły dzieciom zajęcia, podczas których tworzyły ludziki i stworki z ziemniaków i marchewek.
Chłodniejsze dni spędzamy natomiast grając w różne gry karciane i planszowe.
Świetlicowe zabawy w kodowanie
Choć niektórym może się wydawać to niemożliwe, kodowanie i programowanie nie musi wiązać się ze spędzaniem czasu przed ekranem monitora. Jest wiele możliwości kodowania bez komputera. Takiego właśnie zadania podjęły się nasze „świetliczaki”.
Korzystając z zakodowanych instrukcji dzieci przyklejały na odpowiednich planszach kolorowe kwadraty i trójkąty. W ten sposób powstały pikselowe zwierzątka, budowle, urządzenia i planety.
Chociaż początkowo dzieci bardzo ostrożnie podchodziły do tego zadania, to teraz bardzo chętnie podejmują tego rodzaju aktywność.
WRZESIEŃ
Z nowym rokiem szkolnym do świetlicy zawitały nowe dzieci. Przyjemna letnia pogoda sprzyjała zabawom na placu zabaw i boisku szkolnym.
Dzieci chętnie odrabiają lekcje, rozwijają zdolności plastyczne i spędzają czas na zabawie. Nie zapominamy również o wspólnym czytaniu książek w świetlicy.
Uczciliśmy Dzień Chłopaka przygotowując drobne upominki dla chłopców i słodki poczęstunek.
Sylwia Szeląg
KWIECIEŃ
W kwietniu zrobiło się trochę cieplej, więc z wielką radością dzieci spędzały czas na placu zabaw i boisku.
Stworzyliśmy wiosenny kolaż z różnych materiałów i surowców. Postanowiliśmy ozdobić okna w świetlicy kolorowymi witrażami, do czego zużyliśmy farby witrażowe. Powstały piękne kwiaty i motylki.
Odbyły się także warsztaty plenerowe "Wiosna wokół nas" i razem z dziećmi z oddziału przedszkolnego malowaliśmy wiosenne pejzaże na tapetach, szarym papierze i styropianie. Dzieciom zabawa w prawdziwych artystów bardzo się podobała.
Uczniowie stworzyli także piękne prace suchymi pastelami na temat "Moje miasto Szczecin".
Dnia 25.04.2018 r. po raz kolejny odbył się świetlicowy konkurs "Moja bajka". W tym roku zgłosiło się 16 uczestników z klas I-III. Dzieci zaprezentowały autorskie bajki przed bardzo wymagającą publicznością z oddziału przedszkolnego.
Tematyka i forma prezentacji była różnorodna. Jedni opowiadali, inni prezentowali bajkę w formie teatrzyku. Jury najlepiej oceniło bajki przygotowane przez Szymona Adamczaka z kl. I, Emilię Tusińską i Tomasza Królaka z kl. II, Gabrysię Szeląg i Michała Królaka z kl. III b. Pozostali uczestnicy zajęli II i III miejsca.
Za pomysłowość, odwagę i oryginalność wszyscy zostali nagrodzeni. Każdy otrzymał upominek i dyplom. Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w konkursie.
Sylwia Szeląg
LUTY
W lutym dzieci w świetlicy doskonaliły sprawności manualne, układając koraliki do prasowania, z których każdy mógł zrobić coś ładnego.
Uczyły się współpracy podczas wspólnego rysowania gigantycznej kolorowanki.
W trakcie zajęć ruchowych dzieci konkurowały ze sobą w różnych dyscyplinach, świetnie się przy tym bawiąc.
W lutym nie obyło się bez Walentynek. Dzieci przygotowały świetlicową skrzynkę walentynkową i obdarowały się nawzajem miłymi kartkami.
Na Światowy Dzień Kota przygotowaliśmy piękne koty wykonane różnymi technikami.
Dzięki Państwu Adamczakom świetlica wzbogaciła się o nowe kolorowe klocki piankowe, które pozwalają dzieciom rozwijać wyobraźnię i bawić się w małych konstruktorów. Z całego serca dziękujemy.
STYCZEŃ
Styczeń to początek karnawału, dlatego dzieci zrobiły piękne maski karnawałowe z talerzyków papierowych. Były lwy, koty i tygrysy oraz brokatowe maski o różnych wzorach.
Z kubeczków styropianowych, filcu, drucików kreatywnych i pomponików dzieci wykonały bałwanki z nausznikami i szaliczkami.
Zima to czas dokarmiania ptaków, dlatego po zapoznaniu dzieci z informacjami na temat budowania karmników, rodzajów pożywienia i gatunków ptaków kilkoro dzieci stworzyło karmniki według własnych projektów.
Mimo, że dzień Babci i Dziadka przypadł w okresie ferii zimowych, postanowiliśmy zrobić drobne upominki, którymi były kolorowe ramki na zdjęcia z drewnianych patyczków.
GRUDZIEŃ
6 grudnia dzieci uczciły robiąc Mikołaje z papierowych serwetek. Był też słodki Mikołaj dla każdego.
Zimowy klimat w świetlicy stworzyły piękne pejzaże wykonane białą farbą i pastelami na czarnych kartkach.
Dzieci uczyły się techniki przeplatania i wykonały kolorowe gwiazdy.
Kredkami żelowymi pokolorowały świąteczne witraże, które upiększyły okna w świetlicy.
Nastrój świąteczny stworzyły młodszym kolegom uczennice klasy III, które czytały im przepiękną baśń "Dziewczynkę z zapałkami".
W naszej świetlicy nie mogło zabraknąć także choinki, którą wspólnie ubraliśmy.
Dzieci ozdobiły także choinki papierowe różnymi technikami, wykonały aniołki z papieru oraz narysowały na serwetkach papierowych jak będą spędzać Święta Bożego Narodzenia.
Pozdrawiam
Sylwia Szeląg
Projekt edukacyjny w świetlicy szkolnej „ŚWIĄTECZNE STROIKI, KOLOROWE PIERNIKI , MAGICZNE ŚWIECZNIKI...” trwał 4 tygodnie. Podczas zajęć świetlicowych dzieci z klas I, II, III i IV szkoły podstawowej oraz klasa II gimnazjum przygotowywały ozdoby choinkowe, stroiki, świeczniki, pierniki.
Dzieci nabyły nowe umiejętności takie jak: szycie dekoracji z filcu, robienie lukru i masy porcelanowej, ozdabianie pierników, Dowiedziały się także, jak można wykorzystać różne produkty spożywcze do tworzenia ozdób i dekoracji świątecznych. W trakcie zajęć dzieci miały możliwość samodzielnego poszukiwania i wybierania artykułów plastycznych do wykonywania swoich prac.
Ponadto dzieci zrobiły brokatowe gwiazdki, które zostaną przekazane jako upominek seniorom i osobom samotnym podczas Wieczerzy Wigilijnej organizowanej przez Parafialny Zespół Caritas dnia 15.12.2017 r.
Prace wykonane przez uczniów zostały przedstawione społeczności szkolnej podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Chętne osoby mogły zakupić oryginalne ozdoby, stroiki, świeczniki, kartki i pierniki. Dochód, jaki uzyskaliśmy, zostanie przeznaczony na potrzeby świetlicy.
Opiekun projektu - Sylwia Szeląg
Poranki w świetlicy dzieci chętnie spędzają na gimnastyce umysłu. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się gra w UNO i piramidy ortograficzne.
Święto Niepodległości uczciliśmy pogadaną na temat historii naszego kraju i nauką piosenki "Przybyli Ułani pod okienko".
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy również w świetlicy. Dzieci stworzyły własne misie z kółkowego origami.Koniec listopada to świętowanie Andrzejek, dlatego też zamieniliśmy świetlicę w salę wróż. Każde dziecko mogło dowiedzieć się kim będzie w przyszłości lub jakie imię będzie nosić wybranek jego serca. Nie obyło się bez dyskoteki, wspólnych tańców i słodkości.
Złota jesień zainspirowała nas i postanowiliśmy przenieść się w plener. Dzieci namalowały piękne jesienne pejzaże na tapecie i szarym papierze, z których stworzyliśmy galerię świetlicową.
Z jesienny skarbów przyniesionych przez dzieci powstały kasztanowe ludziki i zwierzątka.
Ogromną radość sprawia dzieciom zabawa w teatr. Mali aktorzy samodzielnie tworzą scenariusze, z których powstają interesujące etiudy.
Wrzesień w świetlicy zaczął się pracowicie. Dzieci stworzyły piękne kolorowe sowy, którymi przystroiliśmy okna
i drzewko na naszej tablicy. Z szyszek powstały wspaniałe jeże, a jesień przywitaliśmy wazonami z mozaiki, do których włożyliśmy kolorowe liście.Poza zajęciami plastycznymi dzieci gimnastykują się grając w twistera lub w piłkę na boisku szkolnym. Umysł zaś ćwiczą podczas gier stolikowych. Pamiętaliśmy również o Dniu Chłopaka przygotowując naszym wspaniałym chłopcom konkursy i zabawy oraz słodki poczęstunek.
W świetlicy odbył się turniej szachowy dla klas I-VI, który, jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
Kolejne prace wykonane przez dzieci w świetlicy. Najważniejsze miejsca w Szczecinie pokolorowane kredkami oraz flagi, kwiaty i kotyliony w barwach narodowych z okazji majowych świąt upiększyły nasze tablice.
Wielkanocne inspiracje w świetlicy. Dzieci wykonały kolorowe koszyczki, jajka styropianowe ozdobione różnymi technikami, pisanki - kolorowanki oraz decoupage na papierze.
Wiosenne kwiaty, decoupage i tworzenie bransoletek.
Dzieci bardzo chętnie spędzają czas w sali z piankowymi klockami. Powstają tam budowle, labirynty, pojazdy kosmiczne i różnego rodzaju kryjówki. Ostatnio uczniom klasy II a spodobała się zabawa w architektów, którzy mieli stworzyć nowy dom i wyposażyć w niezbędne meble. Kreatywność dzieci ciągle nas zaskakuje.
W świetlicy organizowane są również zajęcia plastyczne, dzięki którym przestrzeń nabiera kolorów, a dzieci pobudzają swoją wyobraźnię.
W świetlicy od niedawna jest nowa piękna i kolorowa wykładzina. Zabawy na niej pobudzają w dzieciach kreatywność: powstają budowle z klocków lego, stacje kolejowe i wyścigi samochodów. Dzięki wspaniałym rodzicom naszych uczniów mamy więcej zabawek, któe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zabawa w sklep integruje zarówno chłopców, jak i dziewczynki, którzy ustawiają się w kolejce po zakupy. W świetlicy szkolnej każde dziecko znajdzie kącik zabaw dla siebie i miło spędzi czas.
Sylwia Szeląg - nauczyciel świetlicy