• Kochani!
          • Kochani!

          • Jesteśmy w domach już trzeci tydzień i bynajmniej nie są to wakacje. Poznajemy nowe sposoby uczenia się i radzenia sobie z różnymi sytuacjami, ale przecież nie samą szkołą, nawet tą w domu, człowiek żyje... No właśnie? Jakie są sposoby radzenia sobie z tą nieoczekiwaną sytuacją? Oto kilka moich subiektywnych propozycji. Może znajdziecie coś dla siebie:

            1. Tańcz - włącz swoją ulubioną muzykę i ruszaj się. Tak po prostu, tak jak lubisz

            2. Śpiewaj - wykorzystaj karaoke, albo jedynie swój głos. To bardzo odprężające

            3. Czytaj - na pewno jest coś, czego poznanie sprawiłoby Tobie przyjemność. Znajdź o tym informację. Poszukuj ich i czytaj.

            4. Wspominaj swoje dzieciństwo - oglądaj zdjęcia, słuchaj historii na swój temat, oglądaj pamiątki

            5. Ćwicz - ruch jest bardzo potrzebny. Wykorzystaj wolną przestrzeń w mieszkaniu i daj czadu :-)

            6. Napisz list - każdy kto dostanie list ręcznie napisany przez kogoś innego będzie bardzo szczęśliwy.

            7. Posprzątaj w swojej szafie - komentarz chyba zbędny :-)

            8. Przemebluj swój pokój - oczywiście najpierw uzyskaj zgodę rodziców

            9. Odwiedź muzeum - jest mnóstwo takich, które można zwiedzić online ( np.: Wersal, Biskupin czy Muzeum Powstania Warszawskiego)

            10. Graj w gry planszowe i układaj puzzle i cierpliwie czekaj na powrót do szkoły :-)

            11. Jeśli ciągle nie wiesz, co mógłbyś zrobić mam w zanadrzu jeszcze co najmniej 50 pomysłów. Napisz na adres sp44.pedagog@gmail.com lub skontaktuj się poprzez Skype

            W następnych postach:

             - ogłoszenie konkursu ( bądźcie czujni)

             - kilka słów o nałogach

              Pozostańcie w zdrowiu

            Sylwia Głowacka - Wojtachnia

        • Doradztwo zawodowe - klasa 8
          • Doradztwo zawodowe - klasa 8

          • Zawsze to była gazeta dostarczana do szkół, ale tym razem otrzymacie plik pdf pt. "Czas zawodowców". W gazecie tej znajdziecie artykuły dotyczące niektórych szczecińskich szkół. Warto poczytać, może znajdzie się wśród tych opisanych, Wasza przyszła szkoła.

            Administrator

            Czas_Zawodowcow_pdf_1.pdf

          • KLASA 1

          • Jesteście ciekawi jak pracuje  klasa pierwsza?

                                           Nie ma klasy i tablicy,

                                           ale pani z nami ćwiczy.

                                           Siedząc  w domu pracujemy,

                                           zadania rozwiązujemy.

                                           O kolegach pamiętamy,                                     

                                           swoje zdjęcia im przesyłamy, i…

                                                         Pozdrawiamy!

        • Próbne egzaminy ósmoklasisty!
          • Próbne egzaminy ósmoklasisty!

          • Drodzy Uczniowie klasy ósmej SP44 i ich Rodzice!

            Informujemy, że jest możliwość przystąpienia do próbnego egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Odbędzie się on w terminie od 30.03.2020 do 01.04.2020 - czyli w najbliższy poniedziałek, wtorek i najbliższą środę.

            Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

            - 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski - 120 minut czas podstawowy, 180 minut czas wydłużony

            - 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka - 100 minut czas podstawowy, 150 minut czas wydłużony

            - 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne - 90 minut czas podstawowy, 135 minut czas wydłużony

            Wskazane jest, aby uczniowie – SAMODZIELNIE - po pobraniu materiałów

            - ze strony CKE - https://cke.gov.pl/

            lub wybranej OKE – https://www.oke.poznan.pl/

            rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

            - w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania;

            - na wydruku;

            - korzystając z „zeszytu rozwiązań”, który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie – po wydrukowaniu);

            - na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

            Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu.

            Adresy e-mailowe, na które trzeba będzie odesłać rozwiązane prace:

            - 30 marca br. (poniedziałek) – język polski - sp44jezykpolski8@wp.pl

            - 31 marca br. (wtorek) – matematyka - mariuszwojgienica@gmail.com

            - 1 kwietnia br. (środa) – język angielski - anglikzdalniesp44@gmail.com

            Jeśli ktoś nie będzie miał dostępu do Internetu, proszę o kontakt do wychowawcy, będziemy w stanie przygotować wydrukowane arkusze egzaminacyjne. Dla bezpieczeństwa będą one do odebrania w przedsionku szkoły w środę po godz. 11.00. Szkoła nie dysponuje arkuszami wcześniej, my również będziemy pobierać je w tym samym czasie, co uczniowie. A żeby nie chodzić trzy razy do szkoły, proponujemy ostatni dzień, czyli środę, kiedy również udostępniamy materiały w formie papierowej ze zdalnego nauczania.

             

             

        • Kontakt z pedagogiem
          • Kontakt z pedagogiem

          • Zapraszam do kontaktu od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 14.00 przez komunikator Skype. Znajdą mnie Państwo poprzez wpisanie do wyszukiwarki komunikatora Skype  mojego imienia i nazwiska lub adresu e - mail sp44.pedagog@gmail.com 

            Wskazane przeze mnie godziny są umowne, bo jeżeli nie możecie Państwo porozmawiać w tych godzinach, a będziecie Państwo potrzebowali pomocy to później też można, a wręcz trzeba:-) 

          • Gry planszowe

          • Chyba nie ma osoby, która nie grałaby w gry planszowe. Owszem, jedne można lubić bardziej, inne mniej, ale nie można negować pozytywnych właściwości, jakie granie w planszówki ze sobą niesie.

            Gry planszowe mogą być elementem edukacji naszych dzieci i nas samych. Dzięki nim możemy uczyć się całych słówek i ciągów wyrazowych w językach obcych, zapamiętywać i poznawać ciekawostki historyczne czy geograficzne i uczyć się liczyć. Ponadto, wiele gier stymuluje rozwój mowy. O czymś trzeba opowiedzieć, coś przedstawić, a to wszystko w atmosferze zabawy.

            Gry mogą być także swoistym treningiem dla mózgu. Poprawiają umiejętność koncentracji uwagi. Kolejny raz, w atmosferze zabawy, to co na co dzień jest trudne, na przykład dłuższe skupienie się na jednej czynności, podczas grania staje się zdecydowanie łatwiejsze. Podczas gry musimy także przewidywać ruch innych graczy, zachowywać stałą czujność i podejmować decyzje. Myślenie logiczne jest nieodłącznym elementem uczestniczenia w każdej grze.

            Taka czynność uczy także rywalizacji i zasady fair play. Każda gra ma własne zasady, które pomagają we wdrażaniu samodyscypliny i samokontroli. Oczywiście, zwycięstwo smakuje wspaniale, ale zwycięzca może być jeden. Świadomie i mądrze poprowadzona przez nas gra z dzieckiem wskazuje, że zwycięstwo jest świetne, ale nie może się odbywać kosztem samopoczucia innych uczestników gry. Pokazuje także dzieciom i nam dorosłym, że zarówno sukces, jak i porażka mogą być stanem przejściowym, natomiast to, co jest niezmienne, to dobra zabawa.

            To, co w grach jednak, w mojej opinii najistotniejsze, to ich funkcja integracyjna. Podczas gier jesteśmy blisko, mamy dla siebie czas, razem uczymy się i bawimy. Jest to wartość nie do przecenienia.

            Wśród gier, które chciałabym polecić są:

            Scrabble – kto nie słyszał o zespołowym układaniu krzyżówki? Tak, plansza z krzyżówką jest jedna, ale każdy sam układa własne słowa, z wykorzystaniem możliwie największej ilości posiadanych liter. Doskonale poszerza słownictwo. Uczy cierpliwości, spostrzegawczości, ale także działania pod presją upływającego czasu.

            Uno – gra polega na tym, że musimy jak najszybciej pozbyć się swoich kart, wykorzystując znajdujące się tam cyfry i kolory. Nie jest to proste, bo podczas gry czeka na nas wiele niespodzianek takich jak: konieczność dobrania kart, przymusowy postój, zmiana kierunku czy koloru rozgrywki. Gdy gracz zostaje z jedną kartą, koniecznie musi powiedzieć słowo „uno”, w przeciwnym razie dobiera kartę. Ale nawet najlepsza uważność nie pomagała w niespodziewanych zwrotach akcji i niejednokrotnie murowany faworyt stawał się przegranym.

            Dixit – gra, która daje ogromne pole do popisu wyobraźni. Nieograniczone możliwości interpretacyjne kart , formułowanie skojarzeń, próba dopasowania ich do konkretnego gracza , powodują, że od początku do końca gra jest zaskakująca i interesująca, a samo zwycięstwo przestaje być kwestią najistotniejszą.

            Państwa i miasta – owszem, jest taka gra planszowa, ale wolę jej oryginalną wersję, czyli zwykłą kartkę, na której możemy zapisywać wszystkie te elementy, które w grze chcemy zawrzeć. Możemy ją dowolnie modyfikować i poszerzać zakres wiedzy dziecka z geografii, historii czy sztuki.

            Zatem, jeśli któraś z tych gier, leży u Państwa i dzieci na półce, to teraz warto po nią sięgnąć. Zresztą, warto sięgnąć po każdą grę, która znajduje się w domu, bo każda z nich będzie pretekstem do edukacji, zabawy i pracy dla naszego mózgu, w towarzystwie najbliższych.

        • Drodzy Rodzice !
          • Drodzy Rodzice !

          • Publikuję dla Państwa link do przewodnika autorstwa Magdaleny Sawickiej – Bartosik, psychologa, psychoterapeuty i pedagoga…

            Mam nadzieję, że będzie pomocą i wsparciem dla tych z Państwa, którzy wciąż poszukują inspiracji do wyważonych rozmów z dziećmi na temat obecnej sytuacji.

            http://magdalenasawickabartosik.pl/pobierz/przewodnik.pdf

             

                                                                                                                   Zdrowia życzę;

                                                                                                    Sylwia Głowacka – Wojtachnia

             

            PS W następnym poście będzie o grach planszowych:)

        • Przerwy techniczne w zakładkach Nauczanie zdalne:)
          • Przerwy techniczne w zakładkach Nauczanie zdalne:)

          • Informujemy, że każdego dnia w godz. 20.00 - 22.00 mogą nastąpić przerwy techniczne w zakładkach Nauczanie zdalne. Za utrudnienia przepraszamy.

            A tak serio, to w tym czasie wstawiam zadania na kolejny dzień. Dlatego czasami widoczne jest powtórzone zadanie czy skopiowany dzień poprzedni. Staram się to robić do wieczorem, by każdego ranka widoczne były w komplecie wszystkie zadania przewidziane na ten dzień.

            Administrator - Bożena Banasiak

        • Organizacja nauczania zdalnego   w SP 44 w Szczecinie - wytyczne
          • Organizacja nauczania zdalnego w SP 44 w Szczecinie - wytyczne

          • Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
            i zwalczaniem COVID-19.

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            1. Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?

            W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego
            z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.

            W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty.

            Dyrektor SP 44 dokonał diagnozy dostępu rodziców do nauczania zdalnego, z której wynika, że 6% uczniów nie ma możliwości skorzystania z nauczania na odległość. Dla tych uczniów nauczyciele przedmiotowi przygotowują papierowe materiały do tygodniowej nauki, korzystając ze sprzętu szkolnego, nauczyciel bibliotekarz kompletuje je i wystawia na stoliku w przedsionku szkoły. Materiały te można odebrać począwszy od każdej środy w godz. 10.00 - 14.00. Wychowawcy telefonicznie informują tych rodziców, których sprawa dotyczy, o sposobie odebrania materiałów. Wszystkie prace przekazane zostaną przedmiotowcom po powrocie uczniów do szkół.

                        Dyrektor jest zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka.

            Dyrektor SP 44 przekaże Rodzicom wytyczne organizacji nauczania zdalnego w SP 44 w Szczecinie w formie pliku za pomocą komunikatora dziennika elektronicznego, adresów mailowych podanych przez rodziców i poprzez stronę internetową szkoły. Wychowawcy poinformują rodziców telefonicznie o przesłaniu wytycznych. Wytyczne będą do odebrania w formie papierowej  w przedsionku szkoły w 10.00 - 14.00.

             

            Dyrektor musi ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

            Dyrektor SP 44 obliguje nauczycieli do zachowania tygodniowego planu zajęć
            i udostępniania materiałów tylko w te dni, kiedy uczeń ma zajęcia. Dopuszcza się możliwość wyznaczenia kilku dni na wykonanie jednego zadania. 

            Zadania dla uczniów z podziałem na klasy i przedmioty publikowane są na stronie internetowej szkoły: www. szkola-skolwin.edupage.org w zakładce Nauczanie zdalne
            I-III oraz Nauczanie zdalne IV-VIII. 

            Każdy nauczyciel wysyła zadania dla uczniów w przeddzień publikacji do godz. 18.00 na e-maila wicedyrektora. Nie można kumulować zadań. Zadania mogą mieć formę linku, tekstu pisanego. Nie mogą zawierać załączników ani rysunków. Jeśli dyrektor uzna, że zadania obciążają ucznia albo nie są zróżnicowane lub wykraczają poza możliwości psychofizyczne ucznia, poprosi nauczyciela o szybką modyfikację. 

            Dyrektor SP 44 obliguje wszystkich nauczycieli do udostępnienia rodzicom i uczniom adresu mailowego, poprzez który nawiąże z nimi kontakt. Nie można poprzestać tylko na komunikowaniu się poprzez portal edukacyjny, gdyż jest on przeciążony. Na te adresy mailowe uczniowie wysyłać powinni rozwiązania zadań, np. w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego. Każdy nauczyciel jest zobligowany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej dotyczącej jego pracy.

            1. Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne priorytetem

            Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać
            o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

            Jeśli dyrektor uzna, że zadania nie są zgodne z zasadami bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną albo uzyska
            o tym sygnał od rodzica, poprosi nauczyciela o szybką modyfikację. Zaleca się urozmaicenie form zadań i ich różnorodność. 

            1. Sposoby realizowania kształcenia na odległość

            Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej.

            Kształcenie na odległość w SP44 realizowane jest za pomocą różnorodnych form: materiały własne nauczyciela, platformy edukacyjne np. epodręczniki, scholaris, zdalnelekcje, matlandia, pisipisu, szaloneliczby, fraubuda, wordwall, kahoot, youtube, eduelo itp., programy edukacyjne TVP oraz portal CKE i OKE. Niektóre portale umożliwiają natychmiastowe sprawdzenie poprawności zadania (epodręczniki, zdalnelekcje, pisupisu, szaloneliczby, eduelo, wordwall), inne generują raporty dla nauczyciela (kahoot, matlandia), a inne zadania przesyłane są na podanego przez nauczyciela maila i na bieżąco sprawdzane z odesłaniem do ucznia informacji zwrotnej.

            4. Ocenianie pracy ucznia

             

            Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.

            Na podane przez nauczycieli adresy mailowe uczniowie wysyłać powinni rozwiązania zadań, np. w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego. Każdy nauczyciel jest zobligowany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej dotyczącej jego pracy i ocenieniu jej. O ocenie informuje ucznia drogą mailową a samą ocenę wstawia do dziennika, przede wszystkim do informacji rodzica. Niektóre portale edukacyjne generują raporty z postępów w nauce ucznia. Z raportem tym oraz oceną uczeń powinien być zapoznany.  Dopuszcza się wykonywanie zadań na plusy lub inne formy motywujące ucznia do nauki. Nauczyciel winien powiadomić ucznia w treści zadania, w jaki sposób będzie ono oceniane. Sprawdziany czy testy powinny zostać zapowiedziane na co najmniej 2 dni przed przeprowadzeniem ich. Każdą ocenę uczeń może poprawić przez tydzień od otrzymania.

            Julia Rusiecka

        • Kochane Dzieciaki!
          • Kochane Dzieciaki!

          • Kiedy 12 marca zaciekawieni, czasami podekscytowani czekaliśmy na decyzję w sprawie zawieszenia nauki w szkole, spodziewaliśmy się, że to będzie taki krótki czas na regenerację. Jeszcze wtedy, ani Wy, ani my nie wiedzieliśmy, z czym przyjdzie nam się mierzyć. Nagle okazało się, że i Wasza i nasza wolność została w dużym stopniu ograniczona, a Wam i nam przyszło mierzyć się z czymś, o czym nie mamy pojęcia. Jest to zupełnie nowa sytuacja.

            Pamiętajcie, że to nie jest czas na imprezy i towarzyskie spotkania pod chmurką. Spacer to nic złego, ale to nie może być spacer z grupą przyjaciół. Zachowujcie się rozsądnie. Dbajcie o zdrowie własne i innych.

            Rozpamiętując Was, jak spędzacie swój czas w szkole: podczas lekcji i przerw, wspominając Wasze uśmiechy, świetne pomysły i psoty, zastanawiamy się, jak teraz organizujecie sobie czas? Ile ciekawych rzeczy robicie pozostając w domu?  Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami. Kto wie? Może będą dla kogoś inspiracją. Przyślijcie swoje fotografie ( nie musi być na nich twarzy) albo krótki opis tego, jak można się nie nudzić na e – mail: sp44.pedagog@gmail.com. Wasze propozycje będziemy umieszczać w galerii naszej szkoły.

            Do zobaczenia wkrótce. Już bardzo tęsknimy za Wami, ale póki co bądźcie silni, dbajcie o zdrowie własne i innych.

                                                                      Sylwia Głowacka - Wojtachnia

        • Drodzy Uczniowie i Ich Rodzice!
          • Drodzy Uczniowie i Ich Rodzice!

          • Jeśli ktoś z Was czuje, że narasta w nim frustracja albo złość z powodu ograniczenia swobody, braku kontaktu z rówieśnikami, lekcjami w domu czy po prostu chciałby się wyżalić albo zapytać, czy to, co czuje jest normalne, prosimy o kontakt, jak na razie mailowy z naszym pedagogiem, p. Sylwią Głowacką-Wojtachnią - sp44.pedagog@gmail.com. Można też wykorzystać kontakty mailowe, które posiadacie, z innymi nauczycielami. Nie służą one tylko do wysyłania opracowanych przez Was zadań. Piszcie, pytajcie!

            Drodzy Rodzice, jeśli coś Was niepokoi, piszcie na adres mailowy naszego pedagoga - sp44.pedagog@gmail.com albo innych nauczycieli. Można też skorzystać z komunikatora dziennika elektronicznego, wieczorami jest on bardziej wydolny:) Razem może dotrwamy do tego czasu, kiedy znów dom będzie domem, a szkoła - szkołą:)

          • Zamknięcie szkół do 10 kwietnia 2020

          • MEN zmieniło przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określiło zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyło możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.

            W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.

            W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty.

            Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

            Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

            Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

            Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

            W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

            Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.

        • Drodzy Rodzice Najwspanialszych Uczniów!
          • Drodzy Rodzice Najwspanialszych Uczniów!

          • Niespodziewane wolne od szkoły początkowo było zaskoczeniem, następnie nieoczekiwaną radością, szczególnie dla naszych pociech, a teraz po kilku dniach …  No właśnie! Z jednej strony potrafimy cieszyć się małymi rzeczami, takimi jak oznaka wiosny widoczna zza firanki, a z drugiej tak bardzo tęsknimy do normalności i tych aktywności, które do tej pory były normą.  Cieszy to, że świat w obliczu zagrożenia epidemicznego zwolnił, ale martwi, że kawa z przyjaciółką, czy trening w siłowni stał się luksusem, na który nas, rozsądnych ludzi, w obecnej chwili po prostu nie stać.

            Siedzimy w domach i doświadczamy niemalże nieograniczonego kontaktu z naszymi dziećmi. Doświadczamy ich w sytuacji dla nich bardzo trudnej. Bo przecież kierując się rozsądkiem, zdajemy sobie sprawę, że czas izolacji jest czasem bez koleżanek i kolegów, placów zabaw i innych miejsc, które do tej pory były częścią ich życia. Siedzimy w domach.  Nam, dorosłym ludziom, wydaje się to bardzo trudne. My jednak rozumiemy tę sytuację. Poznajemy fakty, analizujemy je i wyciągamy wnioski. Staramy się zrozumieć. Dzieciom jest o wiele trudnej, bo ich świat także się zmienił. Podstawową aktywnością młodszych dzieci jest zabawa, starsze potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Jak jest w rzeczywistości? Wiemy. Nasze dzieci bawią się same, a te starsze z rówieśnikami mogą kontaktować się jedynie przez smartfony. To, co było luksusem, powoli staje się przygnębiającą rzeczywistością… Oswoimy to Drodzy Państwo. Wyjdziemy z tego silniejsi, tylko musimy dać sobie prawo do chwil zwątpienia, znudzenia i takie samo prawo przyznać naszym dzieciom. Szukajmy w sobie ukrytych zasobów cierpliwości i uśmiechu, bo zarówno nam, naszym bliskim oraz naszym dzieciom jesteśmy teraz bardzo potrzebni…

                   Z życzeniami siły i cierpliwości oraz powodów do uśmiechu i bardzo szybkiego spotkania

                                                                             Sylwia Głowacka –Wojtachnia

            PS  Jeśli ktoś z Państwa potrzebowałby rozmowy, to proszę o kontakt przez e – mail: sp44.pedagog@gmail.com  w celu umówienia  rozmowy telefonicznej.

        • Zdalne nauczanie - przyhamowujemy, ale nie stajemy!
          • Zdalne nauczanie - przyhamowujemy, ale nie stajemy!

          • Kochani Rodzice, poczuliśmy, że musimy zwolnić tempo pracy. Nikt z nas nie chce za bardzo przeciążyć Waszych dzieci, a przede wszystkim nie chcemy przeciążyć Was. Te 3 dni były dla wszystkich czymś nowym i już wyciągamy wnioski. Obiecujemy zwolnić i wymyślać coraz to inne formy realizacji zadań, które dadzą nam możliwość dokonania oceny, ale i też nie "zamęczą" naszych Uczniów i ich Rodziców:)