Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego
z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.
W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty.
Dyrektor SP 44 dokonał diagnozy dostępu rodziców do nauczania zdalnego, z której wynika, że 6% uczniów nie ma możliwości skorzystania z nauczania na odległość. Dla tych uczniów nauczyciele przedmiotowi przygotowują papierowe materiały do tygodniowej nauki, korzystając ze sprzętu szkolnego, nauczyciel bibliotekarz kompletuje je i wystawia na stoliku w przedsionku szkoły. Materiały te można odebrać począwszy od każdej środy w godz. 10.00 - 14.00. Wychowawcy telefonicznie informują tych rodziców, których sprawa dotyczy, o sposobie odebrania materiałów. Wszystkie prace przekazane zostaną przedmiotowcom po powrocie uczniów do szkół.
Dyrektor jest zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka.
Dyrektor SP 44 przekaże Rodzicom wytyczne organizacji nauczania zdalnego w SP 44 w Szczecinie w formie pliku za pomocą komunikatora dziennika elektronicznego, adresów mailowych podanych przez rodziców i poprzez stronę internetową szkoły. Wychowawcy poinformują rodziców telefonicznie o przesłaniu wytycznych. Wytyczne będą do odebrania w formie papierowej w przedsionku szkoły w 10.00 - 14.00.
Dyrektor musi ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.
Dyrektor SP 44 obliguje nauczycieli do zachowania tygodniowego planu zajęć
i udostępniania materiałów tylko w te dni, kiedy uczeń ma zajęcia. Dopuszcza się możliwość wyznaczenia kilku dni na wykonanie jednego zadania.
Zadania dla uczniów z podziałem na klasy i przedmioty publikowane są na stronie internetowej szkoły: www. szkola-skolwin.edupage.org w zakładce Nauczanie zdalne
I-III oraz Nauczanie zdalne IV-VIII.
Każdy nauczyciel wysyła zadania dla uczniów w przeddzień publikacji do godz. 18.00 na e-maila wicedyrektora. Nie można kumulować zadań. Zadania mogą mieć formę linku, tekstu pisanego. Nie mogą zawierać załączników ani rysunków. Jeśli dyrektor uzna, że zadania obciążają ucznia albo nie są zróżnicowane lub wykraczają poza możliwości psychofizyczne ucznia, poprosi nauczyciela o szybką modyfikację.
Dyrektor SP 44 obliguje wszystkich nauczycieli do udostępnienia rodzicom i uczniom adresu mailowego, poprzez który nawiąże z nimi kontakt. Nie można poprzestać tylko na komunikowaniu się poprzez portal edukacyjny, gdyż jest on przeciążony. Na te adresy mailowe uczniowie wysyłać powinni rozwiązania zadań, np. w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego. Każdy nauczyciel jest zobligowany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej dotyczącej jego pracy.
- Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne priorytetem
Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać
o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
Jeśli dyrektor uzna, że zadania nie są zgodne z zasadami bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną albo uzyska
o tym sygnał od rodzica, poprosi nauczyciela o szybką modyfikację. Zaleca się urozmaicenie form zadań i ich różnorodność.
- Sposoby realizowania kształcenia na odległość
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej.
Kształcenie na odległość w SP44 realizowane jest za pomocą różnorodnych form: materiały własne nauczyciela, platformy edukacyjne np. epodręczniki, scholaris, zdalnelekcje, matlandia, pisipisu, szaloneliczby, fraubuda, wordwall, kahoot, youtube, eduelo itp., programy edukacyjne TVP oraz portal CKE i OKE. Niektóre portale umożliwiają natychmiastowe sprawdzenie poprawności zadania (epodręczniki, zdalnelekcje, pisupisu, szaloneliczby, eduelo, wordwall), inne generują raporty dla nauczyciela (kahoot, matlandia), a inne zadania przesyłane są na podanego przez nauczyciela maila i na bieżąco sprawdzane z odesłaniem do ucznia informacji zwrotnej.
4. Ocenianie pracy ucznia
Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.
Na podane przez nauczycieli adresy mailowe uczniowie wysyłać powinni rozwiązania zadań, np. w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego. Każdy nauczyciel jest zobligowany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej dotyczącej jego pracy i ocenieniu jej. O ocenie informuje ucznia drogą mailową a samą ocenę wstawia do dziennika, przede wszystkim do informacji rodzica. Niektóre portale edukacyjne generują raporty z postępów w nauce ucznia. Z raportem tym oraz oceną uczeń powinien być zapoznany. Dopuszcza się wykonywanie zadań na plusy lub inne formy motywujące ucznia do nauki. Nauczyciel winien powiadomić ucznia w treści zadania, w jaki sposób będzie ono oceniane. Sprawdziany czy testy powinny zostać zapowiedziane na co najmniej 2 dni przed przeprowadzeniem ich. Każdą ocenę uczeń może poprawić przez tydzień od otrzymania.
Julia Rusiecka