Kiedy dziecko ma ustalony termin badań psychologicznych i pedagogicznych wystarczy czekać… Ale, jak będzie przebiegała taka wizyta?
Badania w poradni trwają długo, czasem dwie, a niekiedy trzy godziny. Warto zadbać o wodę, kanapkę lub jakąś inną przekąskę dla dziecka. Dobrze zaopatrzyć dziecko w chusteczki higieniczne. Konieczna jest maseczka. Do poradni dziecko przychodzi całkowicie zdrowe: katar, kaszel, ból głowy odpadają nie tylko ze względu na pandemię, ale na dobrostan dziecka. Zaburzenia odporności wpływają także na zaburzenia koncentracji uwagi, gorszą wydolność organizmu. Wtedy wyniki badania mogą nie być miarodajne.
Jeśli dziecko jest chore, należy zadzwonić do poradni i przełożyć termin wizyty, najlepiej jeden lub kilka dni wcześniej. To bardzo ważne, ponieważ wiele dzieci czeka na swoje badania bardzo długo.
A po wizycie?
Czekamy na opinię psychologiczno – pedagogiczną. Rodzic odbiera ją z poradni (nie szkoła!!!) i przynosi do sekretariatu. Tam, opinia jest rejestrowana, przekazywana pedagogowi i wychowawcy oraz do wiadomości uczących nauczycieli.
To niezwykle ważne, ponieważ pomaga dostosować formy pracy, szczególnie wobec tych dzieci, którym jest to bardzo potrzebne.
Pedagog