Poniżej przedstawiamy wycinek z Procedur dotyczący organizacji zdalnego nauczania od 26 października 2020. Cały dokument dotyczący zdalnego nauczania wraz z ocenianiem, klasyfikacją itp. znajduje się w Procedurach powrotu uczniów do szkoły od 1 września 2020 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 44 w Szczecinie w zakładce PROCEDURY COVID-19 - Procedury. Zachęcamy do zapoznania się z całościowym dokumentem.
WYCINEK
z Procedur powrotu uczniów do szkoły od 1 września 2020 w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
w Szkole Podstawowej nr 44 w Szczecinie
ORGANIZACJA NAUCZANIA ZDALNEGO W SP 44 W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
OD 26 PAŹDZIERNIKA 2020
- Organizacja kształcenia na odległość.
- Dyrektor SP 44 dokona ponownej diagnozy możliwości technologicznych uczniów oraz zasobów, jakimi dysponują (sprzęt, Internet, możliwości lokalowe, sytuacja rodzinna).
- Na podstawie diagnozy określa się następujące formy realizacji edukacji zdalnej:
a) wersja papierowa dla uczniów, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu;
Dla uczniów z utrudnionym dostępem do Internetu nauczyciele przedmiotowi przygotowują papierowe materiały do tygodniowej nauki, korzystając ze sprzętu szkolnego, nauczyciel bibliotekarz kompletuje je i wystawia na stoliku
w przedsionku szkoły. Materiały te dla ucznia dorosły może odebrać począwszy od każdego wtorku w godz. 8.00 - 15.00. Uzupełnione materiały przez dziecko można przekazać do sprawdzenia przez nauczyciela w kolejny wtorek, kiedy będą odbierane materiały na następny tydzień. Wychowawcy telefonicznie informują tych rodziców, których sprawa dotyczy, o sposobie odebrania
i przekazywania materiałów
b) zamieszczanie zadań na stronie internetowej szkoły - metoda asynchroniczna;
Zadania dla uczniów oraz forma realizacji tych zadań z podziałem na klasy
i przedmioty publikowane są za pomocą strony internetowej szkoły w zakładce Edukacja zdalna – odpowiednia klasa. Zakładka klasowa będzie głównym źródłem informacji o sposobie nauczania. Zadania mogą mieć formę linku, tekstu pisanego. Nie powinny to być karty pracy w formacie PDF, których wypełnienie wiązałoby się z koniecznością wydrukowania. Jeśli dyrektor uzna, że zadania obciążają ucznia albo nie są zróżnicowane lub wykraczają poza możliwości psychofizyczne ucznia, poprosi nauczyciela o szybką modyfikację. Uczniowie powinni pracować nad tymi zadaniami w realnym czasie lekcji w danym dniu
i odesłać je na wskazany przez nauczyciela w poleceniu adres mailowy, np.
w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego. Ważne jest, aby odbywało się w tej godzinie, w której uczeń ma lekcję, by nie tworzyły się zaległości i uczeń mógł po południu odpocząć. Nauczyciel odpowiadać będzie uczniowi na przesłane zadanie do godz. 15.00 danego dnia. Na zadania przesłane po godzinie 15.00 tego dnia, nauczyciel odpowie w dniu kolejnym.
c) prowadzenie lekcji on-line za pomocą platformy Office 365 Teams - metoda synchroniczna.
Nauczyciel i uczniowie pracują w jednym czasie, wg planu lekcji. Odbywać się to będzie za pomocą platformy Office 365 Teams.
-
- Uczniowie z klas 7-8 otrzymają poprzez podane wcześniej konto gmail link z zaproszeniem na spotkanie.
- Uczniowie z klas 4-6 otrzymają poprzez konto rodzica i ucznia na Librusie dostęp do Office 365 Teams.
Informacja o stosowaniu tej metody umieszczona będzie również w planie na dany dzień w zakładce klasy na stronie internetowej. Metodą tą może być prowadzonych 50% zaplanowanych lekcji. Jedna lekcja z planu odbywa się za pomocą platformy Office 365 Teams, podczas której nauczyciel wyjaśnia zagadnienia. Druga lekcja odbywa się w formie zadania zadanego poprzez stronę internetową, co wiąże się z odesłaniem go w realnym czasie lekcji do nauczyciela i udzielenie przez niego odpowiedzi do godz. 15.00. Na zadania przesłane po godzinie 15.00 tego dnia, nauczyciel odpowie w dniu kolejnym.
d) konsultacje, podczas których nauczyciel jest dostępny on-line dla uczniów wg harmonogramu konsultacji, który umieszczony jest na stronie internetowej szkoły w Kalendarium.
- Dyrektor SP 44 przekaże Rodzicom wytyczne organizacji nauczania zdalnego w SP 44 w Szczecinie w formie pliku za pomocą komunikatora dziennika elektronicznego i poprzez stronę internetową szkoły.
- Wychowawcy poinformują rodziców o przesłaniu wytycznych. Wytyczne będą do odebrania w formie papierowej w przedsionku szkoły
w godzinach 8.00 - 15.00.
- Dyrektor SP 44 obliguje nauczycieli do zachowania tygodniowego planu zajęć i udostępniania materiałów tylko w te dni, kiedy uczeń ma zajęcia. Dopuszcza się możliwość wyznaczenia kilku dni na wykonanie jednego zadania.
- Dyrektor SP 44 obliguje wszystkich nauczycieli do udostępnienia rodzicom
i uczniom adresu mailowego, poprzez który nawiąże z nimi kontakt. Sposób kontaktowania się określa każdy nauczyciel z uczniami, o czym nauczyciel informuje dyrektora. Każdy nauczyciel jest zobligowany do udzielenia uczniowi informacji zwrotnej dotyczącej jego pracy.
- Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne.
- Jeśli dyrektor uzna, że zadania nie są zgodne z zasadami bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną albo uzyska o tym sygnał od rodzica, poprosi nauczyciela
o szybką modyfikację.
- Zaleca się urozmaicenie form zadań i ich różnorodność.
- Sposoby realizowania kształcenia na odległość
- Kształcenie na odległość w SP44 realizowane jest za pomocą różnorodnych form: materiały własne nauczyciela, platformy edukacyjne np. epodręczniki, scholaris, zdalnelekcje, matlandia, pisipisu, szaloneliczby, fraubuda, wordwall, kahoot, youtube, eduelo, squla, learningapps itp., programy edukacyjne TVP oraz portal CKE i OKE. Niektóre portale umożliwiają natychmiastowe sprawdzenie poprawności zadania (epodręczniki, zdalnelekcje, pisupisu, szaloneliczby, eduelo, wordwall), inne generują raporty dla nauczyciela (kahoot, matlandia, squla), a inne zadania przesyłane są na podanego przez nauczyciela maila i na bieżąco sprawdzane
z odesłaniem do ucznia informacji zwrotnej.
-
Uczeń jest zobligowany wykonać zadanie w realnym czasie lekcji w danym dniu i odesłać je na wskazany przez nauczyciela w poleceniu adres mailowy, np. w formie załącznika, zdjęcia, zrzutu ekranu, zawartości okna mailowego. Ważne jest, aby odbywało się to w tej godzinie, w której uczeń ma lekcję, by nie tworzyły się zaległości i uczeń mógł po południu odpocząć, co jest zgodne z zasadami higieny i bezpieczeństwa pracy. Nauczyciel odpowiadać będzie uczniowi na przesłane zadanie do godz. 15.00 danego dnia. Na zadania przesłane po godzinie 15.00 tego dnia, nauczyciel odpowie w dniu kolejnym.