• Uczniowie zaznaczają odpowiedzi na karcie odpowiedzi, zamalowując jedną kratkę przy każdym zadaniu. Instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie oraz nanoszenia poprawek jest zamieszczona w arkuszu. Po upływie wyznaczonego czasu na egzamin przeznacza się 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi, a na języku niemieckim – 10 minut.
          • Panuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych (w tym smartwatcha) bądź korzystania
            z takich urządzeń w sali.
          • W czasie egzaminu należy pracować samodzielnie, nie wolno zadawać żadnych pytań, komunikować się oraz nie wolno utrudniać pracy innym.
          • Wyjście do toalety należy zasygnalizować poprzez złożenie arkusza, podniesienie ręki i poczekanie na reakcję nauczyciela. Czas wyjścia odnotowuje się w protokole z sali.
          • Unieważnienie i przerwanie egzaminu przez PZE w 3 przypadkach: 1) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, 2) wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo innych niedozwolonych przyborów, 3) zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom. Uczeń ten przystępuje ponownie do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie. Jeżeli unieważnienie nastąpiło w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala wynik egzaminu z tego przedmiotu jako „0%”.
          • Przerwanie egzaminu z przyczyn zdrowotnych lub losowych - Jeżeli podczas egzaminu uczeń przerywa pracę
            z arkuszem, PZE dołącza jego arkusz do protokołu zbiorczego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Arkusz nie jest przekazywany do sprawdzenia, a uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu (lub przedmiotów, jeżeli sytuacja powtarza się w kolejnych dniach przeprowadzania egzaminu) w terminie dodatkowym. Dyrektor szkoły informuje o zaistniałej sytuacji rodziców zdającego, którzy mają prawo postanowić, że arkusz powinien zostać sprawdzony i oceniony. Dyrektor szkoły przekazuje decyzję rodziców dyrektorowi OKE. Jeżeli sytuacja ma miejsce podczas terminu dodatkowego, decyzję co do sposobu postępowania podejmuje dyrektor OKE w porozumieniu
            z dyrektorem CKE.
          • Uczeń lub jego rodzice mogą, w terminie 2 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
            z danego przedmiotu, zgłosić zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, jeżeli uznają, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania.
          • Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia,
            w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.