1. HARMONOGRAM – TERMIN GŁÓWNY
-
16 czerwca 2020 (wtorek);
-
17 czerwca 2020 (środa);
-
18 czerwca 2020 (czwartek);
2. HARMONOGRAM – TERMIN DODATKOWY
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
a. z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
b. przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem lub słuchaczem.
-
7 lipca 2020 (wtorek);
-
8 lipca 2020 (środa);
-
9 lipca 2020 (czwartek);
3. STRUKTURA EGZAMINU
16 czerwca 2020 (wtorek) - JĘZYK POLSKI – godz. 9.00 - 120 min - (180 min wydłużony)
17 czerwca 2020 (środa) - MATEMATYKA – godz. 9.00 - 100 min - (150 min wydłużony)
18 czerwca 2020 - (czwartek) - JĘZYK ANGIELSKI – godz. 9.00 - 90 min - (135 wydłużony)
4. KOMUNIKOWANIE WYNIKÓW
-
31 lipca 2020 - udostępnienie w ZIU (SIOEO) wyników egzaminu ósmoklasisty oraz przekazanie przez OKE do szkół zaświadczeń/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty
-
31 lipca 2020 - wydanie zdającym zaświadczeń/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty
5. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA ZE WZGLĘDU NA COVID-19
-
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
-
Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
-
Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
-
W przedsionku szkoły zdający poddaje się czynności zmierzenia temperatury
i zdezynfekowanie rąk -
Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
-
Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki.
-
Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
-
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
-
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły,
z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. -
Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta
i nos, kiedy:
-
podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
-
wychodzi do toalety
-
kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
-
Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
-
Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
-
Zdający wrażeniami po egzaminie powinni dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, w celu unikania spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
-
Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
-
Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
-
W przypadku egzaminu, do którego przystępują niepełnoletni zdający, PZE niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły oraz informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe.
6. ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTYGO KAŻDEGO DNIA
-
godz. 8.30 – przybycie do szkoły w stroju galowym, w przedsionku poddanie się czynności zmierzenia temperatury, zdezynfekowanie rąk, sprawdzenie przez wychowawcę obecności;
-
godz. 8.40 – odprawa na parterze przez p. Dyrektor;
-
godz. 8.50 – wylosowanie numeru stolika i wejście do gabinetu po okazaniu legitymacji szkolnej lub dokumentu stwierdzającego tożsamość ze zdjęciem. Do gabinetu uczeń może wnieść długopis z czarnym tuszem oraz małą butelkę wody (do 1 litra), która powinna stać na podłodze przy nodze stolika. Dodatkowo na egzamin z matematyki dozwolone jest wniesienie linijki;
-
godz. 9.00 – rozpieczętowanie arkuszy egzaminacyjnych, czynności organizacyjne
i rozpoczęcie egzaminu;
-
Polecenie zapoznania się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza.
-
Polecenie sprawdzenia kompletności arkusza egzaminacyjnego – czy zawiera zeszyt zadań egzaminacyjnych i kartę odpowiedzi oraz wszystkie kolejno ponumerowane strony.
-
Na matematyce polecenie wyrwania kart rozwiązań zadań egzaminacyjnych wraz z kartą odpowiedzi ze środka arkusza zeszytu zadań egzaminacyjnych bez odrywania kart odpowiedzi od tej części. Nie robią tego uczniowie z dostosowaniem o nieprzenoszeniu A06, A07, A11, A12
-
Polecenie zapisania trzyznakowych kodów i peseli – w 2 miejscach (na początku i na karcie odpowiedzi) poza: A06, A07, A11, A12.
-
Polecenie rozdania naklejek z peselem.
-
Polecenie sprawdzania poprawności peselu z naklejki z peselem z karteczki.
-
Polecenie naklejenia naklejek z peselem.
-
Sprawdzenie poprawność kodowania.
-
Przypomnienie o zasadach zachowania się podczas egzaminu (należy pracować samodzielnie, nie wolno zadawać żadnych pytań, komunikować się oraz nie wolno utrudniać pracy innym).
-
Przypomnienie o zasadach oddawania arkuszy (po zakończonej pracy zamykamy arkusz, odkładamy go na róg ławki i podnosimy rękę. Czekamy na reakcję zespołu nadzorującego).
-
Przypomnienie o konieczności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi poza: A06, A07, A11, A12.
-
Poinformowanie, że na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przypomnimy wam o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
-
Poinformowanie, że po zakończeniu pracy z arkuszem będziecie mieć dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
-
ok. godz. 11.30 lub godz. 12.30 – koniec egzaminu z języka polskiego
-
ok. godz. 11.00 lub godz. 12.00 – koniec egzaminu z matematyki
-
ok. godz. 10.45 lub godz. 11.30 – koniec egzaminu z języka angielskiego.
7. INNE ZASADY
-
Uczniowie zaznaczają odpowiedzi na karcie odpowiedzi, zamalowując jedną kratkę przy każdym zadaniu. Po upływie wyznaczonego czasu na egzamin przeznacza się 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
-
Panuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych bądź korzystania z takich urządzeń w sali.
-
W czasie egzaminu należy pracować samodzielnie, nie wolno zadawać żadnych pytań, komunikować się oraz nie wolno utrudniać pracy innym.
-
Uczeń lub jego rodzice mogą, w terminie 2 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
z danego przedmiotu, zgłosić zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, jeżeli uznają, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania -
Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia,
w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty
8. UCZNIOWIE Z DOSTOSOWANIEM
Dostosowanie warunków przeprowadzenia egzaminu dla sześciorga zgłoszonych uczniów polega na wydłużonym czasie i/albo możliwość nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi, tylko zaznaczanie odpowiedzi w samym arkuszu zadań egzaminacyjnych, i/albo dostosowania zasad oceniania, i/albo pisaniu egzaminu w oddzielnej sali oraz dla jednego na odczytaniu tekstów powyżej 250 słów.
9. PRZYDZIAŁ GABINETÓW
Każdy otrzymał zindywidualizowaną informację na ten temat.
10. INNE INFORMACJE
Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:
-
informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019,
-
przykładowe arkusze egzaminacyjne, arkusze egzaminu próbnego
-
arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019