Sobotnie warsztaty w "Przełomach"
W sobotę - jeden dzień przed 11 listopada 2018 - uczniowie ze starszych klas SP 44 uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu "Przełomy" pod opieką trojga wychowawców - p. Sylwii Głowackiej-Wojtachni, p. Bożeny Banasiak, p. Mariusza Pikuły oraz swoich rodziców. Zajęcia dotyczyły wydarzeń związanych z utratą i odzyskaniem niepodległości, a przede wszystkich orderów i odznaczeń przyznawanych w tamtych czasach. Uczestniczy najpierw poznali histoię niektórych orderów, a później mogli zobaczyć je na własne oczy, oglądając wystawę poświęconą temu tematowi. Na zakończenie uczniowie mogli zwiedzić wszystkie wystawy przezentowane przez muzeum.
ZERÓWKA DLA NIEPODLEGŁEJ!
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości najmłodsi uczniowie naszej szkoły i przedszkole -Filia nr 77 uczcili 9 listopada.
Z tej okazji przeszliśmy ulicami Skolwina w biało – czerwonym korowodzie. Punktualnie o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn, a następnie w kapsule czasu umieściliśmy „ Życzenia dla Polski” na następne sto lat, pisane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Cała uroczystość pokazała młodym obywatelom jak szanować naszą ojczyznę.
Iwona Jabłońska, Anita Bugała
Najmłodsi dla Niepodległej
Jak co roku, w naszej szkole, w przeddzień święta 11 listopada, najmłodsi (w tym roku uczniowie klasy 3 i 2) przygotowali dla swoich kolegów z klas 0-4 inscenizację z okazji tego święta. Tym razem było to szczególnie ważne spotkanie, bo obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początku dzieciaki wysłuchały słuchowiska, w którym starszy brat opowiadał młodszej siostrze, jak to się stało, że Polska straciła i po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość oraz dlaczego powinniśmy o tym pamiętać.
Potem uczniowie na oczach widowni z odpowiednim komentarzem tworzyli gazetkę upamiętniającą tę dla Polski i Polaków ważną rocznicę. Nie zabrakło pięknie wykonanych pieśni wojskowych: Pierwsza Kadrowa i Pierwsza Brygada. Grupa uczniów odtańczyła dostojnie polski taniec narodowy – polonez. Chyba najbardziej chwyciło za serce odśpiewanie przez wszystkich a`capella hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego. Brawo Dzieciaki!
M. Wizjan
Hymn dla Niepodległej
Godz.11.11 - jak 11 dzień listopada - to czas, w którym wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 44 im. ppor. Emilii Gierczak odśpiewali hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Bicie rekordu dla Niepodległej". Jest to kolejna inicjatywa podjęta w naszej szkole w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
SPOTKANIE POKOLEŃ
8 listopada reprezentanci 44 Gromady Zuchowej "Pogodne Dodziaki" wzięli udział w "Spotkaniu Pokoleń" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzielne zuchy, mimo tak dużego wydarzenia świetnie dały sobie radę. Na spotkaniu poznali krótką historię walki o niepodległość, osoby walczące o niepodległość oraz symbolikę flagi. A po drodze na spotkanie poznawali Szczecin.
Drużynowa 44 Gromady Zuchowej "Pogodne Dodziaki"
Minister Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektor Sanitarny o chorobach zakaźnych
Warszawa, 8 listopada 2018 roku
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny
12.11.2018 świętem narodowym wolnym od pracy
Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości uczniów SP44
Środa była dniem kształtowania kompetencji w zakresie przedsiębiorczości uczniów, którzy w tym roku szkolnym staną przed wyborem przyszłej ścieżki edukacyjnej - klasy VIIIa, VIIIb, III GM.
Gościliśmy w Banku Polskim przy ul. Bałuki, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji o bankowości, poznawaliśmy "tajniki" zawodu bankowca i dowiadywaliśmy się, jak zabezpieczyć swoje fundusze. Następnie pojechaliśmy do hali widowiskowej Netto Arena, gdzie wzięliśmy udział w wojewódzkich obchodach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent”. Tam można był poznać oferty edukacyjne szkół branżowych, technicznych i policealnych
w kooperacji z firmami i przedsiębiorstwami z terenu naszego województwa.Na każdym stoisku działo się coś ciekawego i przedstawiciele różnych zawodów, prezentowali swoją pracę - były maszyny do szycia, stanowisko fryzjerskie, kulinarne, samochód KIA z podniesioną maską, symulator statku, wyposażenie płetwonurka, sprzęt ratownika wodnego, wyżynarki do drewna i wiele, wiele innych sprzętów. Po tej wizycie chyba nikt nie ma wątpliwości, na czym polega każdy zawód.
Kartki dla uczestników Powstania Warszawskiego
We wrześniu i październiku uczniowie z klasy II i klasy III w ramach ogólnopolskiej akcji BOHATERON poznawali historię Powstania Warszawskiego przez pryzmat losów osób, które brały w nim udział. Pisali kartki do Powstańców, wyrażając szacunek i wdzięczność za walkę o wolność Ojczyzny.
Dorota Kula
Dzień Głośnego Czytania dla Niepodległej
28 października w ramach Dnia Głośnego Czytania dla Niepodległejdzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I -IIIpoznawali losy bohaterki książki „Asiunia”. Autorka, Joanna Papuzińska opisała w niej wojnę z perspektywy dziecka, którym wtedy była. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tekstów przepięknie czytanych przez maluchy z zerówki i uczniów z klasy I, II i III oraz nauczycieli, rozmawiały o lekturze i dzieliły się wrażeniami.
Dorota Kula
Klasa II wie, co i po co je!
Uczniowie z klasy II i ich rodzice dbają o zdrowe odżywianie. W ramach akcji „Śniadanie daje moc mojemu dziecku” uczniowie spożywają prawidłowo skomponowane drugie śniadania, które poza walorami zdrowotnymi są bardzo smaczne i pięknie wyglądają. Oprócz pełnoziarnistego pieczywa, surowych warzyw i owoców,rodzice przygotowują również świeżo wyciskane soki owocowo – warzywne, kiszonki oraz orzechy i jogurty.
Uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach kulinarnych, podczas których uczą się zasad zdrowego odżywiania, przygotowywania posiłków i kultury ich spożywania. Zajęciasą również dobrą zabawą i dają dużo radości.
Dorota Kula
Patriotyczne śpiewanie
WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW
30 października o godz. 9.30 rozpoczęliśmy zwiedzanie zajezdni SPPK w Policach. Oprowadzał nas pan Jakub , który opowiedział o bezpiecznym zachowaniu podczas podróżowania komunikacją miejską. Potem pokazał nam funkcjonowanie przedsiębiorstwa „ od kuchni”, czyli dyspozytornię, magazyny, zaplecze techniczne.
Każdy z nas miał też możliwość sprawdzić się w roli kierowcy. Na koniec wszyscy zostaliśmy nagrodzeni certyfikatami i słodyczami.
Dziękujemy p. Małgosi, która nam pomagała, za okazaną życzliwość i uprzejmość.
Iwona Jabłońska
Apel „ Pamiętamy, o tych, co odeszli ”
Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki to dni pamięci o tych, co już odeszli, których już nie ma wśród nas. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć o bliskich, znajomych. To czas modlitwy, zadumy.
29 października 2018 r. na apelu pod hasłem „ Pamiętamy, o tych, co odeszli ” grupa przedszkolna, klasa I i przedstawiciele klasy IV b przedstawili wiersze mówiące o przemijaniu, tęsknocie, o miłości do bliskich. Pięknymi słowami przybliżyli nastrój i atmosferę tego święta.
Iwona Jabłońska , Jolanta Perepecza
KONKURS EKOLOGICZNY ZA NAMI!
W związku z obchodami Światowego Dnia Drzewa przedstawiciele grupy przedszkolnej uczestniczyli w Konkursie Ekologicznym „Z Ekologią za pan brat”. Z przyjemnością informujemy, że wśród wielu uczestników biorących udział w konkursie, Jury doceniło naszych przedszkolaków.
Nagrodzeni zostali:
III miejsce Wojciech Chodup
Wyróżnienia: Gabrysia Król, Zosia Krzywańska , Gabrysia Ochota.
Gratulujemy!
Iwona Jabłońska, Anita Bugała
Warsztaty z udziałem Rodziców SP44
1000 kokard narodowych wyprodukowanych przez rodziców, znajomych i przyjaciół SP 44 na główne obchody w Szczecinie związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu.
25 października 2018 roku spotykamy się w Szkole Podstawowej nr 44 im. ppor. Emilii Gierczak w Szczecinie przy ul. Karpackiej 29 od godz. 16.30. Zadaniem naszym jest stworzenie z przygotowanych materiałów kokard narodowych w ilości 1000!!! Nie trzeba być obdarzonym jakimkolwiek talentem, aby taką kokardę własnoręcznie wykonać.
OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ W SP 44
26 PAŹDZIERNIKA 2018
Dzień bez zajęć dydaktycznych i bez obiadu
- KLASY I – VI (p. Perepecza, p. Kula, p. Wizjan, p. Wojgienica,
p. Wojgienica, p. Grąbczewska, p. Jasińska)
8.00 – 8.30 – zajęcia z wychowawcą
8.30 – 9.30 – zajęcia z gimnazjalistami nt. Praw i Obowiązków Dziecka
9.30 – 11.00 – zajęcia z wychowawcą
- KLASY VII – III GM (p. Pikuła, p. Czajkowska, p. Banasiak,
p. Głowacka-Wojtachnia)
8.30 – 9.30 – zajęcia z wychowawcą
9.30 – 11.00 – zabawa edukacyjna „Ćwierćland” z wychowawcami – sala gimnastyczna
- ŚWIETLICA - 6.30 - 16.30
- ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - 6.30 - 16.30
- KLASY I – VI (p. Perepecza, p. Kula, p. Wizjan, p. Wojgienica,
Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin
NAGRODA PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN
PANI SYLWIA GŁOWACKA-WOJTACHNIA