• Koncepcja

Prolog

Nasz świat globalizuje się coraz szybciej. Jednocześnie coraz więcej państw koncentrują się na rozgraniczeniu i nowym nacjonalizmie. Uważamy jednak, że w zglobalizowanym świecie kształcenie tolerancyjnych Europejczyków i obywateli świata jest naporządku dziennym.

FAIR FRIENDS 2024 daje młodym ludziom elementarne narzędzia tolerancji i otwartości. W okresie poprzedzającym Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej dzieci z Polski i Niemiec spotkają się i odkryją część Europy w ramach rocznego projektu sportowo-edukacyjnego.

"FAIR FRIENDS 2024 – We are Europe!"

to projekt EDUKACYJNY piłkarskiej dla uczniów z Berlina (12 szkół podstawowych piątej klasy) oraz ze Szczecina i Kołobrzegu (łącznie 12 szkół podstawowych czwartej klasy) w Polsce.

Projekt będzie realizowany przez cały rok szkolny 2023/24 jest skierowany do wszystkich uczniów uczestniczących klas.
          FAIR FRIENDS 2024 piera się na następujących elementach: edukacji, wymianie dwunarodowej i piłce nożnej.

Piłka nożna jako metoda edukacji pozaformalnej jest idealna do doświadczania międzynarodowości. Poprzez FAIR FRIENDS 2024 uczniowie szkół podstawowych z klas piątych nawiązują kontakt z krajami uczestniczącymi w projekcie i dowiadują się o nich żartobliwie.

Partnerami w Berlinie są 12 szkół podstawowych z Berlina - Pankow i kilku innych dzielnic Berlina. W Kołobrzegu, mieścu partnerskim Pankowa i Szczecinie, i Szczecinie, mieścu partnerskim Kreuzberga, współpracujemy razem z gminami i sześcioma szkołami podstawowymi.

Cele FAIR FRIENDS 2024 są

• Zwiększanie świadomości na temat sprawiedliwości płci na przykładzie piłki nożnej.
          • włączenie społeczne
          • Edukacja: uczestnicy poznają wiele krajów
          • Wymiana transkulturowa między Niemcami a Polakami
          • Poprawa klimatu klasy i atmosfery w zespole
          • Budzimy entuzjazm do sportu

Harmonogram:

Faza pierwsza. Faza dwupaństwowa (09/2023 - 06/2024)

Niemiecko-polskie tandemy

Uczniowie z dwóch uczestniczących klas z Berlina i Szczecina / Kołobrzegu poznają się i wymieniają różnymi metodami pomysły. Powstają  w sumie dwanaście polsko-niemieckich tandemów. Przesyłają sobie profile i poznają się praktycznie pod hasłem „Jak żyjemy w Niemczech i w Polsce”. Niemiecko-polskie tandemy są nadzorowane przez trenerów i stanowią kręgosłup całego projektu.

Faza druga. Faza europeiska (01/2024 – 06/2024)

Klasy szkolne stają się mentorami dla krajów uczestniczących w Mistrzostwach Europy

Treścią tego etapu są warsztaty EURO dla poszczególnych klas, praca twórcza z przydzielonym krajem mentornym, przygotowanie do pawilonów krajów na imprezach piłkarskich oraz opracowanie zadań do EUROPASSU, który wszystkie dzieci mogą otrzymać na imprezach.

Klasy poznają interdyscyplinarnie swoich krajów mentorskich i figlarnie stają się Grekami, Polakami czy Portugalczykami.

Faza trzecia. Imprezy piłkarskie - wycieczki do Szczecina, Kołobrzegu i Berlina

(04/2024 - 06/2024)

Klasy odwiedzają się wzajemnie w Szczecinie, Kołobrzegu i Berlinie

FAIR FRIENDS 2020 kończą się dwoma pięciodniowymi spotkaniami niemieckich uczestników w Szczecinie i Kołobrzegu oraz finałowym pięciodniowym wyjazdem wszystkich polskich uczestników do Berlina.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego spotkania w Szczecinie jest pierwsza runda wstępna, w której klasy w drużynach mieszanych płci wspólnie grają w piłkę nożną. W drugiej rundzie wstępnej pozostałe sześć klas berlińskich odwiedza klasy partnerskie w Kołobrzegu.

Wielkie spotkanie wszystkich 600 FAIR FRIENDS 2024 uczestników odbędzie się w czerwcu 2024 roku w Berlinie.

Najważniejszym wydarzeniem będzie finałowa impreza piłkarska z europejską wystawą, zdobycie EUROPASSU i turniejem piłkarskim wszystkich uczestniczących klas.

FAIR FRIENDS 2020 organizowane są przez Pfeffersport e.V. we współpracy z Gesellschaft für Sport- und Jugendsozialarbeit g GmbH (GSJ). Partnerami projektu są gminy i różne szkoły ze Szczecina i Kołobrzegu.

Przewoźnik: Pfeffersport e.V.

Partner współpracy: GSJ g GmbH

Biuro organizacji:

SportJugendClub Prenzlauer Berg, KICK - Projekt

Kollwitzstraße 8, 10405 Berlin

Tel: 0049-30-4421370

e-mail: sjcprenzlauerberg@gsj-berlin.de

HARMONOGRAM:

Akcja

Akwisa uczestniczących klas (Berlin, Kołobrzeg, Szczecin)

kwiecień 2023

FAIR FRIENDS ogólna konferencja w Belrinie i Szczecinie

wrzesień 2023

Niemiecko-polska asysta tandemowa,
          skontaktowanie się z klasami / z projektami

od października 2023

Losowanie krajów uczestniczących w Mistrzostwa Europy dla klas

grudzień 2023

EURO warsztaty

styczeń - marzec 2024

Podróż do Szczecina, pierwcza runda wstępna

sześć klas berlińskich

22.04. – 26.04. 2024

Podróż do Kołobrzegu, druga runda wstępna

sześć klas berlińskich

13.05. -  17.05. 2024

Wycieczka do Berlina

Dwanaście klas z Kołobrzegu i Szczecina

Finałowa impreza piłkarska 12.06.2024. Miejsce otwarte.

10.06. – 14.06.2024